Sultan Söve
     Ana Sayfa   Kurumsal Kimlik     Uygulamalarımız    Referanslarımız   Teknik Bilgiler   İstek Formu İletişim

Kapı ve Pencere Söveleri
Denizlilikler
Yalı Baskıları
Kat Silmeleri
Fugalar
Çıtalar
Payandalar
Kilit Taşları
Sütunlar
Sütun Başlıkları
Köşe Elemanları
Karışık Söveler
Cephe Kaplama
Mantolama
İnşaat Taahhüt

 

Firmamız Söve Uygulamaları, Söve Elemanları Satışı, Mantolama, İzolasyon, Temel İzolasyon, Cephe Giydirme/Kaplama, İnşaat Taahhüt, İç ve Dış Dekorasyon, Çevre Düzenlemesi, Boya, badana işlerini özenle yapmaktadır.

Firmamız Türkiye'nin bütün bölgelerindeki projelere cevap verebilecek kapasitededir...

Referanslarımız için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz...

0312 394 78 82

info@sultansove.com

 

 
 
 Mantolama

  Mantolama dediğimiz uygulama, binaların duvar, kolon ve kiriş bölgelerinin dış ya da iç cepheden ısı yakıtım malzemeleri ile kaplanması işlemine verilen genel addır.

   Mantolama işlemi yukarıdaki kısa ama yeterli tanımdan da anlaşıldığı gibi yalıtım amaçlı uygulanmaktadır. Yalıtımda amaç genellikle ısı yalıtımı sağlamaktır. Çünkü ısı yalıtımı sayesinde yaz kış iklimlendirme giderlerinden büyük ölçüde tasarruf sağlanabilmektedir. İzolasyon işlemi pahalıya mal olabilir. Ancak orta vadede sağlanan tasarruf ile kendini amorti etmektedir. Ayrıca özellikle iş yerlerinde yaz aylarında daha serin bir ortam sağlayarak çalışanların temposunda sıcak hava kaynaklı düşüş olmasını önlemekte, yine sıcak havaların neden olabileceği dikkat dağınıklığından kaynaklanan istenmeyen hata ve kazaların meydana gelme riskini azaltmaktadır. Evlerde de daha konforlu bir ortam sağlarken yine iklimlendirme giderlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

dosya 20081209234317 11 Mantolama Nedir Ve Nasıl Uygulanır?
   Isı izolasyonu dışında özellikle çok gürültülü bölgelerde ses için de yalıtım yapılabilmektedir. Aslında ısı izolasyonunda kullanılan malzemeler aynı zamanda ses yalıtımı da sağlamaktadır. Ancak bu malzemeler daha çok ısı iletkenliğinin düşüklüğüne göre tercih edilmektedir. Ses yalıtımı için başka özel malzemeler kullanılması gerekebilir.

   İzolasyon her zaman ısı ve sese karşı yapılacak diye bir şart yoktur. Zaman zaman neme karşı da izolasyon yapılmaktadır. Özellikle çok nemli bölgelerde nem hem binaların yapısına hem de iç mekandaki mobilyalara zarar vermektedir. Sıva ve boyaların ömrünü kısaltmaktadır. Nem için izolasyonun özellikle inşaat aşamasında yapılması çok daha etkin bir izolasyon sağlamaktadır.

   Mantolama işlemi için konusunda uzmanlaşmış firmalarla çalışılması önem taşımaktadır. Ayrıca kullanılan malzemelerin kaliteli olduğundan emin olması gerekir. Doğru malzeme kullanılsa bile kötü bir işçilik izolasyon işleminin etkinliğini önemli ölçüde düşürecektir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca bu işi yapmış ve mantolama konusunda uzmanlaşmış firmalarla anlaşmak daha iyi bir sonuç almanız için önemlidir.

   Mantolama işleminde genellikle polistren levhalar kullanılmaktadır. Binanın dış cephesi bu levhalar ile kaplanmakta, levhaların üzeri tekrar sıva ile kaplanım boya yapılmaktadır. Bu işlemin süresi bina büyüklüğü, hava şartları ve bu işi yapan kişilerin ustalığına bağlı olarak değişmektedir.

Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

a.Isı yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya çıkan ısı kaybı; yalıtımsız duruma göre azalır. Dolayısıyla ısınabilmek için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, yapınızın bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bu değişim oranı %50 - %70 arasındadır. Örneğin; Kış aylarında, Isı yalıtımı olmayan yapınızı ısıtabilmek için 100 birim yakıt tüketiyorsanız, yapınıza yalıtım yaparak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime kadar düşürebilirsiniz.
b.Isı yalıtımı yapılmış yapıların, duvarlarının iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ayrıca sıva ve boya kabarmaları oluşmaz.
c.Yaşam alanlarınızda sıcak ve soğuk hava farklılıkları oluşmayacağından, sağlıklı bir ev ortamı oluşur.
d.Isı yalıtımlı duvarların içinde, difüzyon sonucu yoğuşma olmayacağından, duvarda ki malzemeler korozyona uğramaz. (bina demir ve çelikleri paslanıp incelmez.)
e.Isı yalıtımı uygulanmış binalarda, yakıt tüketimi daha az olduğundan hava kirliliğine neden olmaz.

Aile ve Ülke Ekonomisine Faydaları

Ülkemizde yıllık enerji tüketiminin %37’si sanayide, %22’si ulaşımda, %5’i tarımda, %3’ü diğer sektörlerde ve %33’ü konutlarda tüketilmektedir.
Maalesef konutların sadece %5’i uygun ve doğru şekilde izole edilmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere, %28’lik büyük bir bölüm halen enerjisini veya parasını boşa harcamaktadır.

Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda, bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel kriz ve bunun neticesinde ülkemizdeki enerji harcamalarının son 1 sene içerisinde %77’ye yakın bir oranda artmasından dolayı, ısı yalıtımı ekonomik anlamda ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Özellikle kombi ile ısıtılan binalarda, kombi cihazları üzerindeki termostatlar, bulundukları mekanın ısısına göre kendi çalışmalarını düzenlemektedir. Devamlı olarak ısı kaçağı bulunan bir evde tabi ki cihaz %40 oranında daha fazla tüketime geçmektedir. Bu küçük ayrıntı bile, aile ekonomisine ciddi maliyetler ve külfetler yüklemektedir.

Copyright © 2013 Sultan İnşaat Söve Adres:İvedik OSB. Has Emek San. Sitesi 24. Cad. No: 30 Yeni Mahalle / ANKARA   Tel/Faks:0312 394 78 82         sayfaweb